lacrosse (česky "lakros"): Indiánský Sport s Globálním Vlivem
Lakros, známý také jako "indiánská hra," je týmový sport s bohatou historií a vzrušující hrou, který v posledních desetiletích získal na popularitě po celém světě. Přestože jeho kořeny sahají až do původních obyvatel Severní Ameriky, indiánů, lakros se stal mezinárodním fenoménem, který spojuje lidi z různých koutů světa.
Historie lakrosu
Historie lakrosu je plná legend a tradic. Původně byl hrán indiány na rozlehlých otevřených prostranstvích s cílem dostat malý míček do protilehlého cíle. Hráči používali dřevěné hole s košíčky na konci, které sloužily k manipulaci s míčem a střelbě. Lakros nebyl pouze sportem, měl také důležitou rituální a spirituální hodnotu pro původní obyvatele Severní Ameriky. Lakros zaujal místo i v programu letních olympijských her v roce 1904 a 1908.
Rozšíření lakros po Světě
S příchodem evropských osadníků se lakros dostalo do kontaktu s novými kulturami a začal se měnit. Hra získala pravidla, což umožnilo její rozvoj jako organizovaného sportu. Dnes se lakros hraje po celém světě, ať už na amatérské nebo profesionální úrovni.
Populárnost lakrosu
Lakros se stal populárním, zejména v Severní Americe, kde má miliony hráčů a fanoušků. Existují ligy jako Major League Lacrosse (MLL) a National Lacrosse League (NLL), kde se profesionální hráči utkávají na nejvyšší úrovni. V univerzitním prostředí má lakros také silné zastoupení, což přitahuje mladé talenty.
Druhy lakrosu
Lakros se hraje v několika různých formách, to zahrnuje field lakros, box lakros a ženský lakros. Každá z těchto variant má svá vlastní pravidla a charakteristický styl hry. Field lakros se hraje na otevřeném fotbalovém hřišti, zatímco box lakros se hraje v uzavřené aréně, ohraničené mantinely a je fyzicky náročnější. Ženský lakros je elegantní a velice rychlý, bezkontaktní sport, velice podobný field lakros.
lakros v Plzni
Lakros v Plzni má dlouhou historii datující se do minulého století, kdy se zde hrála česká varianta lakros, tzv. český lakros. Tento typ lakrosu se od ostatních odlišuje zejména jiným typem lakrosky (hůl, se kterou se lakros hraje), ta je jednoruční dlouhá cca 80 cm. V 90. letech byly v Plzni 2 týmy, které se později sjednotily a zorganizovaly pod názvem týmu Old dogs. Plzeň se také stala důležitým místem pro lakrosové události a soutěže. Lokální týmy se účastní turnajů a zápasů po celé České republice, což posiluje konkurenci a pomáhá hráčům zlepšovat své dovednosti. Navíc se zde konají různé mezinárodní lakrosové akce, které přilákají týmy a hráče z celého světa.